Ušetřete s dopravou zdarma nad 1000 Kč s kódem DOPRAVAZDARMA Doprava zdarma

Rozhovor s Petrem Márou

1. Petře, jak dlouho působíte na Youtube a jak jste se vlastně stal Youtuberem? Co byla prvotní myšlenka? 

Dobrá otázka. Já videa tvořím skoro 15 let. Začínal jsem asi s prvním, nebo s jedním z prvních videocastu v České republice, který se jmenoval Digit. Youtube jsme se ale vyhýbali, protože jsme si mysleli, že Youtube je platforma pro děti a ne pro dospělé. Měli jsme teda videa na Vimeo a až po deseti letech, kdy jsem tady ten podcast dělal, jsem pochopil, že Youtube nemůžu ignorovat, takže vlastně čtyři roky zpátky jsem přešel na Youtube a začal jsem tvořit videa i tam. Videa tedy dělám dlouho, ale teprve čtyři roky na Youtube. Začal jsem recenzí iPhonu 7 a tím, že to první video mělo dobrou sledovanost, tak jsem si říkal, že budu pokračovat dál. Ta prvotní myšlenka byla mít nějaký sekundární business vedle toho, co jsem primárně dělal. Já primárně školím a prezentuju. Říkal jsem si, že když k tomu budu mít nějakou jinou platformu, kde mě lidi taky uvidí, tak mi to pomůže i v tom primárním businessu. Samozřejmě to fungovalo a teď je pro mě Youtube jedna z oblastí mého podnikání.  

2. Kdy nastal takový ten boom, že vás lidi začali vnímat jako někoho, ke komu si přijde člověk pro radu ohledně nových Apple produktů?

Já se Applu v podstatě věnuju od nějakých svých 16 let, takže už více než 20 let. Právě tím, že jsme dělali ten podcast Digit, tak už v té době mě lidi vnímali, ale primárně na Twitteru.  Hlavně tedy velmi omezená komunita lidí, která Apple znala ještě předtím, než přišel iPhone, protože až iPhone změnil vnímání Applu. Předtím Apple řada lidí neznala, neměla a neuměla ho používat a byla to pro ně spíš taková jako velmi obskurní a divná platforma, takže už v té době to fungovalo. Teď už je to naopak zase v té fázi, kdy já na otázky typu “co bych si měl koupit” nestíhám vůbec reagovat a vlastně upřímně ani nechci. Jsem názoru, že abyste člověku dobře poradili, tak ho musíte trošku poznat. Musíte pochopit, co na tom počítači/telefonu chce dělat, jaké jsou jeho koníčky, hodnoty, a tak dále. To přes Instagram zkrátka neuděláte. Z toho důvodu přes sociální sítě lidem s doporučením nepomáhám a dávám si na to pozor. Já rád udělám hodnocení produktu na video, ať si lidi udělají vlastní názor, ale nedělám takové to jeden na jednoho, kdy s někým půl hodiny chatuju po Instagramu, abych mu poradil, že si má koupit MacBook Air, tu a tu konfiguraci.

3. Kromě videí, natáčíte i podcasty. O čem vaše podcasty jsou a kdo byl vaším nejcennějším hostem?  

Moje podcasty mají jednu společnou věc. Promítám do nich to, co baví mě. To znamená, že si zvu lidi, které osobně znám, nebo je chci osobně poznat, protože mi přijdou zajímaví. Můžou to být lidi z oblasti medicíny, z oblasti designu, z oblasti technologií, a tak dále. Zajímá mě ten lidský příběh. To, jak ten člověk začal a jak se mu podařilo prorazit, jak získal své unikátní know-how v nějaké oblasti. Je pro mě těžké říct, kdo byl nejcennější. Nedokážu na to odpovědět. Všichni pro mě mají stejnou hodnotu, protože od každého mého hosta jsem se něco naučil. 

4. Vy teď máte nové studio, které jsme zařídili naším nábytkem. Co je pro vás při zařizování interiéru důležité a jaký styl máte nejraději?  

Design a funkčnost, proto mám velkou radost z naší spolupráce. Ten nábytek, který tady od vás mám, perfektně sedí do designu prostoru studia, a to jak vizuálně, tak funkčně. Já potřebuju, aby věci dobře vypadaly, protože si myslím, že to, jak věci vypadají, ovlivňuje naši práci; to jak fungujeme. To je důvod, proč design vnímám i jako funkčnost. Potřebuju, aby věci byly funkční a seděly do prostoru a umožňovaly mi dělat to, co v tu chvíli chci, ať už je to odpočinek, práce nebo soustředění se. A váš nábytek mi toto spojuje a umožňuje. Navíc já mám radši jednodušší design než ten složitý. 

Ukázka studia Petra Máry vybaveného masivním nábytkem od firmy Wuders

5. Přiblížil byste nám, jak musí být vybavené vaše studio? Mají to tak i jiní youtubeři?  

Vybavit studio je primárně o technologiích, protože potřebujete kvalitní kamery, kvalitní mikrofony, nějakou konektivitu, potřebujete mít know-how, jak to všechno propojit tak, aby to fungovalo. Já teď studio používám hodně i na streamy a webináře. Je to navíc prostor, který pronajímám. Klienti si sem můžou přijít, dát si kafe a odbavit svůj vlastní event. Moje priorita z hlediska zařízení je nejen technologická, ale i vizuální. Je pro mě důležité, jak ta věc vypadá a jak na vás působí. Má to pak vliv na to, jak se v prostoru cítíte, čehož samozřejmě docílíte několika věcmi. Já nedám dopustit na osvětlení. Hodně přemýšlím, jaké barvy tady mám a jaké světla používám. V rámci chytré domácnosti Apple HomeKit mám ve studiu možná dvacet různých žárovek. Téměř všechno se tady dá ovládat z telefonu. Druhá věc je to, o čem jsme se bavili. To znamená nábytek, funkční design, který zapadá do prostředí a další věci už můžou být třeba kafe a jiné detaily. Zkrátka chci, aby když sem člověk přijde, dostal ten zážitek technologický, vizuálně designový, ale třeba i ten chuťový. To znamená to dobrý kafe. Jestli to tak mají ostatní youtubeři, já upřímně nevím. Myslím si, že z hlediska technologických youtuberů, určitě nad tím aspoň uvažují, nejsem si ale jistý, jestli tady je někdo, kdo nad tím uvažuje uplně stejně jako já. V zahraničí určitě. 

TV stolek Singapur vyrobený z masivního dubového dřeva

6. Rád cestujete. Za jakým architektonickým skvostem by se měli naši zákaznici vydat?  

Těch věcí je hodně, ale asi nejvíc mě ovlivnila Asie. Já jsem hodně cestoval po blízkém východě, Indii, ale pak i dál do Singapuru, Hong Kongu, Tai pei, Taiwanu, Japonska. To jsou země, které mě hodně baví, protože právě spojují technologie a zároveň čistotu. Třeba Hong kong mě baví celkově, jako architektura, Singapur je skoro až neuvěřitelný, a ty jejich zahrady u Marina Bay Sense… to je krásný. Je to krásné spojení designu a technologií.  

7. A na závěr - doporučil byste nám 5 aplikací, o kterých si myslíte, že by žádnému smrtelníkovi neměli chybět v telefonu?  

Tak já si otevřu svůj telefon a řeknu vám, kterých pět aplikací to je. Jedna z nich je určitě One Password, což je aplikace na ukládání hesel, poznámek, a tak dále. Používám ji v podstatě od prvních dnů a neměla, pokud se dobře pamatuju, žádný úniky, nebo něco podobného. Druhá věc souvisí trošičku s hardwarem. Já mám rád řešení, které se jmenuje Ora, což je takový prsten, který si vytvoříte z aplikací a on vám říká kvalitu spánku, denní aktivity, a tak dále. Jedná se o takový příjemný doplněk k Apple Watch. Dál mám rád audioknihy, takže jakýkoliv řešení, ať už to je iBooks, Audiotéka nebo cokoliv dalšího, je něco, co rád poslouchám třeba v autě. S tím souvisí samozřejmě i knihy jako Books a další aplikace. Dále mám hodně rád aplikaci Pocket. Tam si můžete ukládat nový články, a pak se k nim vracet. To je pro mě taková databázová záležitost. Tak to jsou asi věci, který mám úplně nejradši a používám je nejčastěji. Pokud tedy odmyslím od mailu, poznámek, kalendáře a takových těch věcí, které asi používáme všichni. 

Petr Mára sedí před stolem na míru od Wuders