NA VLNÁCH WUDERS SE SLEVOU AŽ 45 %NAKUPOVAT

5 rad, jak správně vybrat jídelní stůl

Jídelní stůl musí vypadat dobře. To je samozřejmé. Neměli bychom však opomíjet funkčnost, bez které si rodinný oběd vychutnáme jen horko těžko. Proto jsme napsali tento článek, který by vám měl pomoci při výběru stolu. Dennodenně se potýkáme s vašimi dotazy a rádi  bychom vyzdvihli pět nejčastějších.

1. Jaké dřevo vybrat? 

Stůl se dá vyrobit z jakéhokoliv dřeva. Od měkkých jehličnatých dřevin, přes exotiku,  až po tvrdé dřevo jako je dub, buk, jasan nebo ořech. Nám se snad nejvíce zamlouvá dub. Má všechny vlastnosti, které by stolová masivní deska měla mít. Dubové dřevo  je tvrdé, pevné  a trvanlivé. Ne nadarmo se z něho vyrábí sudy, mlýnská kola nebo lávky.

Jestli se nějaké dřevo vyvaruje rýhám, tak je to právě dub.  Všichni moc dobře víme, že na jídelním stole se obědvá, píší domácí úkoly, pracuje, oslavuje. Deska jídelního stolu je tak stěžejním dějištěm vašeho doma, na kterém by se nemělo šetřit. 

DSC09509-2_1

2. Jaká by měla být konstrukce?

Za nás můžeme doporučit kovovou konstrukci, která je navrtaná do desky stolu. Jedině tak zajistíte maximální bytelnost, která nezmizí ani po desítkách let užívání. V dnešní době už jsme se setkali s lepeným nebo šroubovaným podnožím. Nemusí to být špatné řešení, ale při špatném provedení je zde riziko, že nohy stolu se časem vykývají nebo vylomí. Z toho důvodu sváříme nohy do celistvého podnoží, čímž dokážeme zajistit  trvalou stabilitu stolu. 

DSC05415

3. Jak velký, abychom se k němu vešli?

To se samozřejmě odvíjí od toho, kolik vás u stolu bude sedět. Nicméně na žádost našich zákazníků jsme začali vyrábět tyto rozměry:

Stůl pro 4 

Standardní délka a šířka stolu pro čtyři osoby je 1600 mm na 1000 mm. Takový stůl je dostatečně velký na to, abyste měli dostatek prostoru kolem sebe. Přepočítáme-li to na jednoho, tak každý  sedící má pro sebe na délku 800 mm a na šířku 450 mm. Nic samozřejmě nebrání tomu, aby další dva  lidé obsadili čela stolu. Už však musíte počítat s tím, že prostoru ubyde. 

osoby

Stůl pro 6 - 8 

Standardní délka a šířka stolu pro šest až osm osob je 2200 mm cm na 900 mm.  Takový stůl je dostatečně velký na to, abyste měli dostatek prostoru kolem sebe. Přepočítáme-li to na jednoho, tak každý sedící má pro sebe na délku 675 mm a na šířku 500 mm. Nic samozřejmě nebrání tomu, aby další dva lidé obsadili čela stolu. Opět však musíte počítat s tím, že prostoru ubyde. Pro větší komfort vám doporučíme vždy spíše rozměr nad 2200mm, ideální volbou je rozměr 2500 mm

osby-8

 

4. Jak se o stůl starat?

Asi každý výrobce nábytku vám řekne, že byste měli stůl chránit před vlhkostí a přímým teplem. Také byste ho neměli vystavovat dlouhodobému působení vody a vodních par. Pod to bychom se mohli podepsat. Pokud však chcete vašemu stolu dodat maximální péči, tak můžeme doporučit zejména  k našim stolům  čistící sprej, který najdete v kategorie péče. Šetrně vyčistí stůl, aniž by byla narušena ochrana dřeva tvořená přírodními vosky. Více o tom, jak správně pečovat o masivní nábytek se dočtete v našem blogovém článku: Wuders tipy: Jak správně pečovat o masivní dřevěný nábytek.

 DSC08893 

5. Kolik stojí kvalitní stůl?

Pokud se budete držet všech rad, které jsme tady napsali, tak vás nový stůl může vyjít na 18 000, ale klidně také na 50 000 korun. Nutno říct, že zákazníci vsází na dubové stoly do 25000 korun.  Zde už je potřeba se zamyslet nad tím, jestli si koupíte jeden pořádný stůl, který může  vydržet desítky let, nebo se rozhodnete pro levnější variantu, kterou však budete muset třeba za pár let obměnit. My jsme přesvědčení, že jídelní stůl je natolik významné místo k setkávání, že bychom neměli slevovat ze  svých nároků. 

 

 CALIFORNIA

 

IMG_3313