Zasíláme i na Slovensko 🇸🇰 ⎸ Doprava od 109 Kč ⎸ Skvělé ceny ⎸ Slevy až 35 % NAKUPOVAT

Jak vybrat dokonalý jídelní stůl: velikost, materiál a mnohem více

 

V mnoha domácnostech je jídelní stůl hlavním místem setkávání rodiny – místo, kde se pracuje,  píší domácí úkoly, schází naši blízcí a pořádají rodinné oslavy. Před samotným výběrem toho pravého jídelního stolu je nutné vzít do úvahy hned několik důležitých věcí – existuje celá řada velikostí a materiálů, ze kterýchmůžeme vybírat. My jsme si pro vás připravili hned několik rad, na které bychom měli při pořizování toho pravého stolu myslet. 

 
DSC01032-2
 
*Na fotografii:
Jídelní stůl Cowboy (rovný okraj 1900 x 900) 
 
 

Vyberte vhodnou velikost 

 

Výběr správné velikosti stolu se odvíjí od prostoru, ve kterém jídelní stůl budeme mít a samozřejmě počtu stolujících. Nemá být příliš velký, aby nezabíral celou místnost, ale ani příliš malý. U stolu by měl mít každý prostor na délku a šířku alespoň 60 cm na 40 cm, tak aby se všem u stolu pohodlně sedělo.  Stůl pro 4 osoby Standardní délka a šířka stolu pro čtyři osoby je 160 cm na 90 cm. Takový stůl je dostatečně velký na to, abyste měli dostatek prostoru kolem sebe. Přepočítáme-li to na jednoho, tak každý sedící má pro sebe na délku 80 cm a na šířku 45 cm. Nic samozřejmě nebrání tomu, aby další dva lidé obsadili čela stolu. Už však musíte počítat s tím, že prostoru ubyde. 

 
 
image0-2
 
*Na fotografii: 
Jídelní stůl Nil (přírodní okraj 1900 x 900)
Židle: neznámé 
  
 

Stůl pro 6 osob 

 

Standardní délka a šířka stolu pro šest osob je 190 cm na 90 cm. Takový stůl je dostatečně velký na to, abyste měli dostatek prostoru kolem sebe. Přepočítáme-li to na jednoho, tak každý sedící má pro sebe na délku 63 cm a na šířku 45 cm. Nic samozřejmě nebrání tomu, aby další dva lidé obsadili čela stolu. Opět však musíte počítat s tím, že prostoru ubyde. Stůl pro 6 až 8 osob Nově u nás pořídíte i stoly s délkou a šířkou stolu až 220 cm na 100 cm. Přepočítáme-li to na jednoho, tak každý sedící má pro sebe na délku 73 cm a na šířku 50 cm. Jedná se o nadstandardní rozměry, které vyhoví všem, kteří potřebují u stolu mnohem více prostoru. Opět je tu možnost usadit další dvě osoby do čela stolu. Jaké dřevo vybrat? Nejoblíbenější desky stolu jsou právě ty ze dřeva, které jsou praktické na údržbu. Dřevěný stůl má svůj nezaměnitelný vzhled a vůni, která vytváří příjemnou a útulnou atmosféru vašeho domova. Nám se snad nejvíce zamlouvá dub. Má všechny vlastnosti, které by stolová masivní deska měla mít. Dubové dřevo je tvrdé, trvanlivé a odolné vůči otěru. Jaká konstrukce je nejlepší? Za nás můžeme doporučit kovovou konstrukci, která je navrtaná do desky stolu. Jedině tak zajistíme maximální bytelnost a stabilitu, která nezmizí ani po desítkách let užívání. V dnešní době už jsme se setkali s lepeným nebo šroubovaným podnožím. Nemusí to být špatné řešení, ale při špatném provedení je zde riziko, že nohy stolu se časem vyviklají nebo vylomí. Z toho důvodu sváříme nohy do celistvého podnoží, čímž dokážeme zajistit trvalou stabilitu stolu.  

 
DSC08893
 
 

Ošetření a správná péče o stůl

 

Při výrobě myslíme i na samotné ošetření stolu. Používáme kvalitní voskové oleje Osmo,  které odpuzují nečistoty, jsou odolné vůči otěru a příjemné na dotek. Doma bychom si pak měli dávat pozor,  abychom jídelní stůl nevystavovali vlhkosti, kapalinám či přímému teplu. Pro pravidelnou údržbu a čištění stolu  můžeme doporučit čistící sprej k Osmo povrchůmkterý je k dostáníautorizovaného prodejce.  Dokonale a šetrně vyčistí povrch stolu, aniž by byla narušena jeho ochranná vrstva.

 

Kolik stojí kvalitní stůl?

 

Kvalitní stůl vás vyjde na 18 000, ale klidně také na 50 000 korun, zaleží na vašich požadavcích. Naši zákazníci nejčastěji volí dubové stoly do 25000 korun. Nutno říci, že kvalitní stůl je investice na celý život, proto bychom při jeho koupi neměli šetřit a slevovat se svých nároků.

 
DSC01167
 
*Na fotografii:
Jídelní stůl Cowboy (rovný okraj 1900 x 900 ) 
 
Nezapomeňte na pohodlné židle
 

Bez pohodlných a kvalitních židlí, stůl sám o sobě nedává žádný smysl. Židle kupujeme vždy zároveň se stolem, rovnou si tak vyzkoušíme, jak se na nich u konkrétního stolu sedí. Zároveň myslíme na to, aby židle svou velikostí, stylem a materiálem ladily k našemu vysněnému stolu. Nezapomeňte na to, že jako minimální prostor pro odsunutí židle od stolu potřebujeme alespoň 60 cm. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.