Zasíláme i na Slovensko 🇸🇰 ⎸ Doprava od 109 Kč ⎸ Skvělé ceny ⎸ Slevy až 35 % NAKUPOVAT

Vánoční tradice a zvyky

Zapalte svíčku, posaďte se do pohodlného křesla, vychutnejte horký čaj a pojďte si s námi zavzpomínat na některé tradice a zvyky, které lidé dodržují po staletí. Schválně, kolik z nich zachováváte?

Sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin a přátel v poklidném vychutnávání slavnostní atmosféry. O vánocích, více než kdy jindy, cítíme vděčnost a uvědomujeme si jak krásnou práci ve Wuders máme.

Ptáte se proč?

Tvoříme mimo jiné jídelní stoly, u kterých se rodiny setkávají, pořádají oslavy, dělí se o své každodenní zážitky a děti dělají domácí úkoly. Věříme, že kvalitní masivní stůl je srdcem domova. A tvořit něco takového je prostě práce snů. Jídelní stůl je zkrátka nekorunovaným králem jídelny.DSC04066

STŮL JAKO SYMBOL SOUDRŽNOSTI RODINY

V minulosti byl stůl přirozeným centrem rodiny a domu. Víte, že pokud v domě hořelo, stůl se vynášel jako první? Úcta ke stolu byla spojována s úctou k chlebu, která přecházela z generace na generaci. Na svém „hřbetu“ nese tíhu všech rodinných zvyklostí a ve své „paměti“ všechny rodinné události. Čím větší stůl je, tím početnější sešlost potěší dostatkem místa. 

Štědrovečerní tradice

Než se zasedlo k slavnostní tabuli, stoupl si každý bosou nohou na sekeru ležící na zemi, aby ho v příštím roce nebolely nohy. Před večeří se všichni společně modlili a vzpomněli na vše dobré i špatné, co je v uplynulém roce potkalo. 

pixlr_20221205132504793 

* Ke štědrovečernímu stolu má vždy usednout sudý počet lidí. Můžete to vyřešit například tak, že prostřete jedno místo navíc (říká se, že pro pocestného).

* Během večeře se od stolu nikdo nesměl zvednout, dokud všichni nedojedli. Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. 

* Pod každý talíř umístěte minci nebo rybí šupinu – ta přináší hojnost v příštím roce.

* Na stole by neměla chybět ani snítka jmelí, která podle starých zvyků přináší do domu štěstí, lásku a spokojenost po celý následující rok.

* Řetěz okolo nohou stolu symbolizoval soudržnost rodiny v novém roce. 

* Pod stolem ležel otep slámy, jejíž přítomnost se vykládá různým způsobem – buď jako připomínka Kristova narození, nebo jako snaha o úspěšné hospodaření v příštím roce.“

* Zbytky od stolu se darovaly stromům v zahradě, aby měly dobrou úrodu. Někde se obdarovávala i studna, prý proto, aby měla čistou vodu.Modrý Pláž Prostý Koláž Post na Facebook 

Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Asi nejdodržovanější vánoční tradice převzatá od našich předků, kteří z rozkrojeného jádřince věštili, jestli budou ten rok zdraví, nebo nemocní. Vyzkoušejte to. Vezme nůž a jablko napříč rozkrojíte. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.

Další z vánočních tradic je lití rozžhaveného tekutého olova do nádoby s vodou. Tradiční postup je olovo v kovové nádobě roztavit nad ohněm a pomalu vylévat do nádoby se studenou vodou. Výsledný tvar se interpretuje jako znamení pro budoucnost nebo se za pomocí svíčky nechají vrhat jeho stíny, které jsou pak dále vykládány. 

Pouštění lodiček z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou v míse nebo umyvadle s vodou je oblíbenou tradicí hlavně mezi dětmi. Dokáže odpovědět na otázku nebo předpovědět budoucnost. Důležité je, aby ten, co otázku pokládá, vyrobil lodičku z ořechu sám a sám ji pustil na vodu. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny. Pokud se nějaká vzdálí, ten, jemuž příslušná lodička patří, se vydá do světa. Pokud zůstanou u sebe, bude rodina pohromadě.

Speciálně pro svobodné dívky byl zaveden zvyk házení střevícem. Dívka se postaví do chodby zády ke dveřím a hodí botou nebo pantoflem přes rameno. Pokud míří bota či pantofel špičkou ke dveřím, znamená to, že se dívka provdá a odejde z domova. Pokud špička neukazuje ke dveřím, tak se neprovdá a zůstane doma.

O dalších tradicích bychom mohli pokračovat dále, ale všichni se už jistě těší na dlouze očekávaný okamžik večera.

Zazvoní na zvoneček a všichni přítomní se ve velkém očekávání postaví okolo krásně ozdobeného zářícího  stromečku. Zpívají se vánoční písně zatímco prskavky provoní vzduch nezaměnitelnou vůní, která neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře. Rozbalování dárků je jen třešničkou na dortu tohoto krásného a kouzelného večera, který zůstane v paměti po mnoho let.

 

Přejeme vám pokojné a ničím nerušené vánoční svátky.